الکترونیک ELECTRONIC
هر آنچه از الکترونیک میخواهید
مرتبه
تاریخ : 1389/08/22

مقاومت الکتریکی

یک مقاومت ایده‌ال عنصری است با یک مقاومت الکتریکی که صرفنظر از ولتاژ اعمالی به دو سرش یا جریان الکتریکی عبوری از آن ، ثابت می‌ماند. اما بدلیل اینکه مقاومتهای جهان واقعی نمی‌توانند این شرایط ایده‌ال را برآورده سازند، آنها را بگونه‌ای طراحی می‌کنند که در برابر تغییرات دما و دیگر عوامل محیطی ، نوسانات کمی در مقاومت الکتریکی شان ایجاد شود. مقاومتها ممکن است که ثابت یا متغییر باشند. مقاومتهای متغیر پتانسیومتر یا رئوستا نیز خوانده می‌شوند و این اجازه را می‌دهند که مقاومت وسیله توسط تنظیم یک میله یا لغزش یک ابزار کنترلی ، تغییر کند.


img/daneshnameh_up/d/d9/Moghavematha.jpg






ادامه مطلب
طبقه بندی: قطعات الکترونیکی، 
ارسال توسط بهنام
مرتبه
تاریخ : 1389/08/21
دیودها جریان الکتریکی را در یک جهت از خود عبور می‌‌دهند و در جهت دیگر در مقابل عبور جریان از خود مقاومت بالایی نشان می‌‌دهند. این خاصیت آنها باعث شده بود تا در سالهای اولیه ساخت این وسیله الکترونیکی ، به آن دریچه یا Valve هم اطلاق شود. از لحاظ الکتریکی یک دیود هنگامی عبور جریان را از خود ممکن می‌‌سازد که شما با برقرار کردن ولتاژ در جهت درست (+ به آند و - به کاتد) آنرا آماده کار کنید. مقدار ولتاژی که باعث می‌شود تا دیود شروع به هدایت جریان الکتریکی نماید ولتاژ آستانه یا (forward voltage drop) نامیده می‌شود که چیزی حدود 0.6 تا 0.6 ولت می‌‌باشد.

img/daneshnameh_up/a/ac/diode-2.gif






ادامه مطلب
طبقه بندی: قطعات الکترونیکی، 
برچسب ها: دیود چیست؟، ولتاژ معکوس، دسته بندی دیودها، انواع دیود، کار دیود، چیست؟، diode،
ارسال توسط بهنام
اصولاً اتصالات نیم رسانا - فلز جزء لازمه تمامی قطعات الکترونیکی هستند. چگونگی و رفتار اتصالات الکتریکی به غلظت سطح نیم رسانا (Si) ، تمیزی سطح و واکنشهای بین فصل مشترک فلز - نیم رسانا بستگی دارد. بعد از ابداع ترانزیستور توسط جان باردین ، مفهوم و اهمیت مدارهای مجتمع روشن شد. پس از آن موفقیت بزرگ تجمع و اتصال تعداد بسیار زیادی از قطعات کوچک و اجزای الکترونیکی بر سطح زیر لایه تحول عظیمی در ساخت عملی مدارهای مجتمع بوجود آورد. با ابداع و رشد فناوری مینیاتور کردن قطعات الکترونیکی بشر به یکی از مهمترین دستاوردهای خود در قرن گذشته نائل آمد.

چشم انداز فناوری نانو الکترونیک









ادامه مطلب
طبقه بندی: مطالب خواندنی، 
ارسال توسط بهنام
مرتبه
تاریخ : 1389/08/11
یکی از آی سی های نسبتا مشهور که مولد موج مربعی است و در صنعت الکترونیک کاربد زیادی دارد ,   آی سی 555 است از این آی سی میتوان در مدار نوسان ساز های مربعی ,در تایمر ها , در مدار های آژیر و غیره استفاده نمود, آی سی 555 به دو صورت SO8 و DIP8 ساخته میشود در شکل زیر نوع شکل آی سی 555 نشان داده شده است.
http://electronic289.persiangig.com/image/baste%20555.gif


ادامه مطلب
طبقه بندی: دیتا شیت فارسی، 
ارسال توسط بهنام
مرتبه
تاریخ : 1389/08/8
این هم یه مطلب برای دوست عزیزم





سیستم Power Line Carrier یا (p.l.c) یكی از شیوه های نوین انتقال داده می باشد.
توسعه منابع تولید،‌ انتقال و توزیع ا نرژی الكتریكی،‌نیاز مبرمی به وود یك شبكه مخابراتی بین نقاط كلیدی سیستم برق رسانی مثل مراكز تولید، تبدیل ، تصمیم گیری و توزیع كه اكثراً‌در فواصل دور از هم واقع شده اند را بوجود آورده است. از خطوط انتقال امواج فركانس بالای حامل اطلاعات در سیستم های مخابراتی استفاده نموده . سیستمی كه برای این گونه انتقال اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد را ابزار" انتقال موج حامل ا طلاعات بر روی سیستم فشار قوی" یا PLC می نامند.


برای توضیحات بیشتر بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.








ادامه مطلب
طبقه بندی: آموزش الکترونیک، 
برچسب ها: plc چیست ؟،
ارسال توسط بهنام
از تقویت های عملیاتی به شکل های زیر میتوان استفاده کردکه توضیح کامل به همراه شکل مداری آنها در ادامه مطلب آورده شده است.
  • تقویت کننده معکوس (Inverting Amplifier)
  • تقویت کننده مستقیم
  • دنبال کننده و لتاژ
  • تقویت کننده ولتاژ به جریان
  • تقویت کننده جریان به ولتاژ
  • مدار نمونه با استفاده از دیود
  • مدار انتگرال گیر
  • مدار مشتق گیر
  • مدار جمع کننده
  • مدار تفریق کننده
img/daneshnameh_up/f/f6/opamp_block1.jpg


ادامه مطلب
برچسب ها: کاربرد تقویت کننده های عملیاتی، کاربرد op amp،
ارسال توسط بهنام

تقویت کننده های عملیاتی به اختصار آپ امپ نامیده می شو ند.و به صورت مدار مجتمع در دسترس می باشند.این تقویت کننده ها از پایداری بالایی برخوردارند.، و با اتصال ترکیب مناسبی از عناصر خارجی مثل مقاومت،خازن،دیود و غیره به آنها،می توان انواع عملیات خطی و غیر خطی را انجام داد.
img/daneshnameh_up/f/f6/opamp_block1.jpg


از ویژگیهای اختصاصی تقویت کننده های عملیاتی ورودی تفاضلی و بهره بسیار زیاد است.

این المان الکترونیکی اختلاف میان ولتاژهای ورودی در پای های مثبت و منفی را در خروجی با تقویت بسیار با لایی آشکار می سازد.حتی اگر این اختلاف ولتاژ کوچک نیز باشد.،آنرا به سطح قابل قبولی از ولتاژ‌ در خروجی تبدیل می کند.به شکل مداری این المان در زیر توجه کنید.

این المان همواره دارای دو پایه مثبت و منفی درورودی،این دو پایه ورودی مستلزم یک پایه در خروجی هستند.
پایه ورودی مثبت را در اصطلاح لاتین noninverting و پایه منفی را inverting می گویند.








ادامه مطلب
طبقه بندی: آموزش الکترونیک، 
برچسب ها: تقویت کننده های عملیاتی، op amp، عملکرد، فیدبک، تغذیه Op-Amp،
ارسال توسط بهنام
مرتبه
تاریخ : 1389/08/5
دیتاشیت 2n3055

این دیتا شیت هم به درخواست یه دوست عزیز ایجاد کردم

امید وارم به درد شما هم بخوره



ادامه مطلب
طبقه بندی: دیتا شیت فارسی، 
برچسب ها: دیتا شیت فارسی 2n3055، حداکثر، کاربرد،
ارسال توسط بهنام
مرتبه
تاریخ : 1389/08/5
سلام این هم یه مطلب دیگه که به در خواست یه دوست عزیز ایجاد کردم .
امید وارم به درد شما هم بخوره .

http://electronic289.persiangig.com/image/bc107.jpg


ادامه مطلب
طبقه بندی: دیتا شیت فارسی، 
برچسب ها: دیتا شیت bc 177، bc177، ویژگی bc177، خصوصیاتbc177، ترانزیستور bc177، جریان bc177، کاربرد bc177، شکل +bc177، شکل bc177،
ارسال توسط بهنام
مرتبه
تاریخ : 1389/08/3
 

سیم پیچ


img/daneshnameh_up/f/f7/self.jpg


سیم پیچ به طور ساده یک سیم هادی معمولی است که پیچانده شده است . مقاومت اهمی سیم پیچ را در اغلب موارد می توان صفر فرض نمود و بنابر این با عبور جریان dc سیم پیچ مانند یک هادی عمل کرده و عکس العملی ندارد . (ولتاژ دو سر آن صفر است) اما چنانچه جریان عبوری بخواهد تغییر نماید . سیم پیچ با تغییر جریان مخالفت نموده و این مخالفت به صورت ایجاد ولتاژی به نام ولتاژ القائی بروز نماید. و اصولاَ این خاصیت خودالقائی سیم پیچ می نامیم.
هرگاه از سیمی جریان عبور کند اطراف سیم میدان مغناطیسی ایجاد می شود . در سال 1824 دانشمندی به نام اورستد دریافت که هرگاه قطب نمائی به سیم حامل جریان نزدیک شود عقربه منحرف می شود . و اثبات این موضوع است که اطراف سیم حامل جریان میدان مغناطیسی وجود دارد . تجمع براده ها در نزدیکی سیم بیشتر بوده به این معنی که شدت میدان مغناطیسی ایجاد شده در نزدیکی سیم بیشتر است . و هر چه از سیم دورتر شویم میدان مغناطیسی ضعیف تر می شود.


ادامه مطلب
طبقه بندی: قطعات الکترونیکی، 
برچسب ها: سلف چیست ؟، کار سلف، چیست؟،
ارسال توسط بهنام
(تعداد کل صفحات:3)      [1]   [2]   [3]  

آرشیو مطالب
مطالب پر بازدید
پیوند های روزانه

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic